Uz www.jekaba.lv

Astoņi iemesli apmeklēt Jukatanas pussalu Meksikā (1. daļa)

Zaiga Runce, ceļotāja
6 min. lasāmviela

Sava ceļojuma laikā mēs veselu mēnesi pavadījām Jukatanas pussalā. Ar mēnesi pietika, lai mums rastos neliels priekšstats par šo vietu, taču tur varētu dzīvot arī gadu, bet tāpat apskatīt un izbaudīt visu, ko Jukatana piedāvā, nevarētu pagūt. Mums ļoti gribējās, bet mēs netikām līdz Las Coloradas rozā ezeram un Holbošas salai. Turpinājumā no visa tā, ko mēs redzējām, iesaku iespaidīgākās vietas, ko nepalaist garām, ja dodies ceļojumā uz Jukatanas pussalu.

1. Karību jūra

Pieminot Karību jūru, noteikti prātā zīmējas bilde ar baltām, mīkstām smiltīm, tirkīzzilu ūdeni, staltām palmām pludmalē… Tieši tāda tā arī ir! Jau nosēžoties Kankunas lidostā un skatoties ārā pa iluminatoru, varējām sajūsmināties par zilo jūru, kas apskalo Jukatanas austrumu daļu.

Tomēr ne visas pludmales ir glītas un sakoptas, vairākās bija bieza jūras zāļu kārta. Pirmā un laikam arī pati skaistākā vieta, kur peldējāmies, bija Ziemeļu pludmale (Playa Norte) Sieviešu salā (Isla Mujeres) pretī Kankunai. Tā ir zināma kā viena no skaistākajām pludmalēm visā Meksikā.

Vēl viena pludmale, kas pilnīgi noteikti jāapmeklē, ir Playa Punta Esmeralda. Tā vairāk zināma vietējiem, tūristi tur reti parādās. Šī pludmale ir īpaša ar to, ka tajā ietek senote, kurā var peldēties bez maksas.

 

2. Senotes

Esot Jukatanas pussalā, pilnīgi noteikti jānopeldas kādā no neskaitāmajām senotēm. Jukatanas pussalā nav upju, bet ir senotes – pazemes avotu ūdenstilpnes, kas veidojas, sabrūkot kaļķakmens iezim, zem kura skalojies avots. Senotes Jukatanas pussalā sastopamas ļoti bieži. Mēs apmeklējām vairākas senotes un katra no tām bija ar kaut ko īpaša. Parasti par šo ūdenstilpņu apmeklēšanu tiek iekasēta neliela samaksa (pāris eiro).

Netālu no Tulumas šosejas vienā pusē atrodas Kristāla senote, bet otrā – Eskondido senote. Mēs izvēlējāmies Eskondido senoti un ne mirkli to nenožēlojām. Pelde senotē džungļu vidū, ūdens tik dzidrs, ka varēja redzēt akmeņaino pamatu – fantastiskas sajūtas! Te trenēties brauc nirēji-iesācēji, bet pāri visai senotei novilkts striķis, lai bailīgākajiem būtu, kur pieturēties.

San Lorenzo Oxman Hazienda netālu no Vajadolidas mums bija pirmā pelde tādā senotē, kas patiešām atrodas pazemē. Tur var pavadīt visu dienu, ko mēs arī darījām, jo blakus ir arī peldbaseins un kafejnīca.

Xlakaj senote atrodas 25 km no Meridas. Tur iespējams nopeldēties gan senotē (kurā var dabūt arī “zivtiņu SPA”), gan peldbaseinā. Darba dienas vidū bijām tur vienīgie apmeklētāji.

Visbeidzot vēl viena fantastiska vieta ar senotēm – El Corchito ekoloģiskais rezervāts pie Progreso pilsētas. Atstājot visu pārtiku un sauļošanās krēmus pie rezervāta darbiniekiem, tikām iesēdināti motorlaivā un pārvesti pāri upei. Pēc dažām minūtēm iebraucām džungļos ar mangrovēm visapkārt. El Corchito rezervāts sastāv no četrām senotēm, no kurām trijās drīkst peldēt. Tās ir dažāda dziļuma un savā starpā savienotas ar kanāliem. Rezervātā dzīvo bruņurupuči, jenoti un degunlācīši.

 

3. Maiju pilsētu drupas

Nevarēsiet stāstīt, ka esat bijuši Jukatanas pussalā, ja nebūsiet apmeklējuši kaut vienas maiju pilsētas drupas. Maiji ir viena no senākajām Centrālamerikas civilizācijām, kas apdzīvoja tagadējo Gvatemalu, Belizu, rietumu Hondurasu, Salvadoru un vairākus Meksikas štatus. Šajā reģionā maiji dzīvoja jau vismaz no 1000. g.p.m.ē. Tā bija ļoti attīstīta civilizācija. Senie maiji spēja uzcelt iespaidīgas celtnes bez nopietniem darbarīkiem un papildierīcēm, visu paveicot tikai ar fizisku darbu. Jukatanas ziemeļos maiju civilizācija plauka līdz pat brīdim, kad tur 1519. gadā ieradās spāņu konkistadori. Daudzas maiju pilsētas joprojām nav atklātas. Braucot cauri Meksikai un redzot pakalnus, ik reizi nodomājām, vai tik tur apakšā nav kāds maiju templis.

Meksikā mēs apmeklējām divas maiju pilsētas – Tulumu un Kobu.

Tulumas pilsētu maiji uzcēla bezgala skaistā vietā tieši blakus Karību jūrai. Tuluma jeb Zama bijusi apdzīvota no 564. gada. Tulum nozīmē “siena”, bet Zama – “austošās saules vieta”. Līdz 16. gs., kad spāņu ievestas slimības dēļ gāja bojā lielākā daļa iedzīvotāju, tur dzīvoja aptuveni 1600 iedzīvotāju.

Mūsdienās Tulumas maiju drupas ir populārs tūrisma objekts. Vislabāk tur ierasties agri no rīta – lai izvairītos ne tikai no cilvēku pūļiem, bet arī no karstās saules. Drupas atrodas atklātā vietā, bet saule cepina ne pa jokam. Atveldzēties gan iespējams Karību jūrā, jo starp drupām ir arī pludmale.

Maiju pilsēta Koba (Coba) bijusi apdzīvota no 100. gada. Pilsētā dzīvojis ap 50 tūkst. cilvēku. Kobā atrodas lielākais akmens ceļu tīkls senajā maiju pasaulē. Pats iespaidīgākais Kobas pilsētas drupās ir Ixmoja templis (piramīda). Tas ir 42 m augsts  un tajā ir iespējams uzkāpt – tā ir viena no retajām vietām maiju pilsētu drupās, kur tas vēl ir atļauts. Līdz tempļa augšai ved 120 stāvi pakāpieni. Vidū novilkta virve, lai būtu kur pieturēties. Kad ir tikts pašā virsotnē, skats visapkārt ir visu pūļu vērts. Mūžzaļi džungļi līdz pašam horizontam. Ja būtu jāizvēlas apmeklēt tikai vienas no maiju drupām Meksikā, es noteikti izvēlētos Kobu.

 

4. Dzeltenā pilsēta Izamala

Jau kopš 1000. gada p.m.ē. Izamala bijusi nozīmīgs maiju svētceļojumu mērķis. Tur maiji godājuši Saules dievu. 1993. gadā tika paziņots, ka pāvests Jānis Pāvils II apmeklēs Izamalu kā daļu no savas Meksikas vizītes. Tieši tad tika nolemts, ka pilsēta jāuzpoš un ēkas jānokrāso dzeltenā krāsā, kas simbolizē sauli.

Izamala ir ļoti maza, vairāk par vienu dienu tur nav ko darīt, bet pilsēta ir tik šarmanta, ka noteikti jāapmeklē. Var vienkārši klīst pa tās ieliņām, apskatot dzeltenās ēkas. Ja māju krāsojumā sāk parādīties citi toņi, esi nonācis pilsētas nomalē.

Galvenais Izamalas apskates objekts, kas atrodas pašā pilsētas sirdī blakus Centrālajam laukumam, ir klosteris. Tas uzcelts uz vienas no maiju piramīdām. Leģenda vēsta, ka tiklīdz uz altāra novietota svētbilde, sākuši notikt brīnumi.

Lai arī Izamala ir maza, tajā ir vismaz četri maiju tempļi, kurus iespējams aplūkot bez maksas. Iespaidīgākais no visiem ir Kinich Kakmo templis. Tā ir viena no lielākajām maiju piramīdām Meksikā. Kinich Kakmo jeb Uguns papagailis bija Saules dievs. Maiji ticēja, ka, kamēr saule zenītā, viņš spēj nolaisties uz zemes, lai pieņemtu cilvēku dāvanas. Šī arī ir viena no retajām maiju piramīdām, kurā drīkst uzkāpt. Pašā augšā visa pilsēta un džungļi pie kājām. Mēs bijām tieši saulrieta laikā, tas bija maģisks brīdis – vērot saules rietu Saules dieva templī.

(Raksta turpinājumu lasi šeit!)

  Vēlies iepazīt Centrālameriku? “Jēkaba Ceļojumiem” ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.