Uz www.jekaba.lv

6 aizraujošākie pārgājienu maršruti pasaulē

Laine Trankale, ceļojumu eksperte
5 min. lasāmviela

Kāds dodas turp reliģisku apsvērumu dēļ, cits – sevis vai draugu meklējumos, bet vēl kādam tas ir kārtējais izaicinājums savu spēku apliecināšanai. Jā, runa ir par pasaulē interesantākajām un aizraujošākajām takām un kalnu pārgājienu maršrutiem! Vai esi gatavs ekstremāliem laikapstākļiem, neparastai florai, pārsteidzošai faunai un līdzgājējiem, kas var novest līdz galējam izmisumam, bet tikpat labi – arī kļūt par dzīves labākajiem draugiem? Aiziet!

1. Apalaču ceļš, ASV

Takas kopējais garums ir trīsarpus tūkstoši kilometru un, iespējams, šī ir garākā pārgājienu taka pasaulē. Lai to noietu pilnībā, vajadzīgs vismaz pusgads. Noiet visu Apalaču ceļu katru gadu mēģina vairāki tūkstoši drosminieku, taču vidēji tikai katram ceturtajam tas izrādās pa spēkam.

Apalaču kalnu taka vijas caur 14 ASV štatiem un ir dažādām leģendām apvīta. Ceļš ik pa laikam krusto nelielas pilsētas un visa maršruta garumā ir izveidotas telšu un ugunskura vietas, kā arī atpūtas bāzes. Komforta cienītāji noteikti novērtēs iespēju nakšņot arī viesnīcās un hosteļa tipa mītnēs.

Runā, ka uz šīs takas ir iespējams sastapties ne tikai ar citiem gājējiem, bet arī ar lielo, melno lāci, iepazīšanās ar kuru visbiežāk notiek Virdžīnijas štata Shenandoah nacionālajā parkā. Ja spalvaino amerikānieti satikt tomēr nekārojas, pirms došanās gulēt savā omulīgajā teltī, kārtīgi noslēp Snickers krājumus un citus labumus!

Pargajienu_takas_006
Foto: Arsheffield, Flickr
Pargajienu_takas_005
Foto: Joshua Eckert, Flickr

2. Kungsleden, Zviedrija

Šo Zviedrijas kalnu pārgājienu maršrutu dēvē arī par Karaļa taku. Tā ir 434 km gara un ziemā kļūst par slēpošanas trasi. Ideāli piemērota tiem, kam nav lielas pieredzes ar došanos garos pārgājienos. Takas sākums atrodas Abisko ciematiņā, kuru no Stokholmas viegli sasniegt ar vilcienu.

Maršrutu vislabāk veikt no jūnija sākuma līdz septembra beigām, kad ir pārgājieniem vispiemērotākie laikapstākļi. Tomēr tie, kam patīk izaicinājumi un nav bail no sala, var doties ceļā arī rudenī, kad debesīs virs takas itin bieži dejo polārās gaismas. Nelielās būdiņas, kas izbūvētas tūristu vajadzībām, gan būs slēgtas, taču maģiskie skati noteikti atsvērs līdzpaņemtās telts svaru!

Pargajienu_takas_008
Foto: funjoker, Flickr
Pargajienu_takas_009
Foto: Syrok, Flickr
Pargajienu_takas_010
Foto: funjoker, Flickr

3. GR20, Korsikas sala, Francija

Tiem, kas vēl nav bijuši Korsikā, to noteikti ir vērts apmeklēt tāpat vien – izbaudīt dzidro Vidusjūras ūdeni, izgaršot smalko franču pavārmākslu un apceļot kalnaino apvidu pa maziem līkloču ceļiem. Taču tiem, kas tur jau reiz bijuši, noteikti ir vērts atgriezties, lai mērotu GR20 – slaveno kalnu, ļodzīgo tiltu, purvu, mežu un ledus ceļu.

Burti G un R šīs takas nosaukumā nāk no Grande Randonnee, kas tulkojumā no franču valodas nozīmē “Lielā ekskursija”. Eiropā ir vesels GR taku tīkls, kas aptver plašas teritorijas Francijā, Beļģijā, Nīderlandē un Spānijā. GR20 šo taku tīklā ir visgrūtākā. Lai arī takas pievarēšanai klinšu kāpšanas iemaņas nav nepieciešamas, laba sportiskā sagatavotība noteikti nāks tikai par labu.

Pargajienu_takas_015
Foto: Timo Horstschäfer, Flickr
Pargajienu_takas_016
Foto: Timo Horstschäfer, Flickr
Pargajienu_takas_017
Foto: Timo Horstschäfer, Flickr

4. Tour du Mont Blanc, Alpu kalni

Šī pārgājienu taka, kas vijas ap Alpu skaistuli Monblānu, ir viena no populārākajām Eiropā. Maršruta kopējais garums ir tikai 180 km, tomēr tas šķērso trīs valstu teritorijas – Franciju, Itāliju un Šveici. Lai mērotu visu taku, nepieciešamas aptuveni 11 dienas. Tiem, kam patīk miers un klusums, iesaku izvairīties no šī apvidus augustā, kad norisinās Monblāna ultramaratons.

Monblāna takas grūtības pakāpe ir zema, tādēļ to mērot var gan lieli, gan mazi gājēji. Arī komforta ziņā šis ir viens no pieejamākajiem maršrutiem, jo, iepriekš rezervējot, ir iespējams nakšņot pat augstas kvalitātes viesnīcās. Runājot pavisam atklāti, šajā pārgājienā pietiek ar pavisam nelielu somu, jo, ja ir tāda vēlme, arī maltītes iespējams ieturēt ciematu kafejnīcās un kalnu namiņos. Līdz ar to šis pārgājienu maršruts ir labi piemērots arī ģimenēm ar bērniem.

Pargajienu_takas_014
Foto: Simonsimages, Flickr
Pargajienu_takas_011
Foto: Ronnie Macdonald, Flickr
Pargajienu_takas_012
Foto: Simonsimages, Flickr

5. Everesta bāzes nometne, Nepāla

Ja ne pats grūtākais, tad vismaz pats augstākais kāpiens sagaida tos, kuru izvēle kritusi par labu augstākajam punktam uz zemeslodes. Ak, Everests! Vienmēr pārsteidzošais un nekad neatklātais, draudzīgais un tomēr arī draudīgais.

Kamēr pieredzes bagāti kāpēji dodas iekarot Everesta virsotni, pārējie var pārbaudīt savus spēkus kāpienā līdz Everesta bāzes nometnei. Kāpiens turp pats par sevi nav grūts, tomēr to par tādu var padarīt kalnu slimība, kas nav nekāda joka lieta. Tādēļ gājienu iesaka veikt lēnām, savu ķermeni pie retinātā kalnu gaisa pieradinot pakāpeniski. Maršruts ar atgriešanos atpakaļ sākumpunktā vidēji aizņem 20 dienas un, ja vien neplānojat savu dvēseli atdot kalnu dieviem, vietējā gida nolīgšana ir obligāta.

Pargajienu_takas_004

Pargajienu_takas_003

6. Snowman trek, Himalaju kalni, Butāna

Lai gan ar katru gadu ceļotāju skaits Butānā palielinās, nokļūstot tur, nepamet sajūta, ka esi viens no reti izredzētajiem. Ceļotāju skaitu, tāpat kā visu pārējo šajā valstī, rūpīgi regulē un uzpasē valsts iestādes. Līdz ar to, ja vēlēsies doties pasaulē (par tādu neoficiāli dēvētajā) grūtākajā kalnu pārgājienā, to varēsi izdarīt tikai ar vietējās ceļojumu aģentūras palīdzību. Izmaksu dēļ šis noteikti neietilpst ekonomisko ceļojumu sarakstā.

Gājienu grūtu padara augstums un nepastāvīgie laikapstākļi. Turklāt, ja tas izrādīsies par grūtu, arī tikt atpakaļ civilizācijā nevarēs nemaz tik viegli. Tie taču ir Himalaji un tā taču ir Butāna! Tādēļ, pirms doties iekarot šo maršrutu, stipri izvērtē savu fizisko un garīgo sagatavotību.

Daudzi droši vien ir dzirdējuši, ka Butānu uzskata par laimīgāko valsti pasaulē, tādēļ atļaušos šo gandrīz 325 km garo ceļu ieteikt veikt pesimistiem, īgņām un ar visu neapmierinātajiem – iespējams, tieši tur jūs kļūsiet laimīgi un apgaroti. (Šo sajūtu gan novēlu ikvienam taku minējam!)

Pargajienu_takas_020
Foto: Prbuckley1, Flickr

Pargajienu_takas_002

 

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.