Uz www.jekaba.lv

5+1 filma, kas tevi iedvesmos ceļot

Diāna Krampe, ceļotāja
3 min. lasāmviela

Laikā, kad neesmu ceļā, es sapņoju par jauniem galamērķiem. Un tā nu ir sanācis, ka man kā vizuāliķei vislabāk šī sapņošana padodas, skatoties filmas. Lūk, saraksts ar manām iemīļotākajām kinolentēm par un ap ceļošanu. Ceru, ka tās iedvesmos arī Tevi!

Labs gads /A Good Year/ (2006)

Šerps Londonas biržas brokeris (Rasels Krovs!) manto sava tēvoča lauku māju Francijas dienvidos un dodas to pārdot. Taču, nonākot īpašumā, viņu pārņem bērnības atmiņas, vienkāršas dzīves šarms un kāda burvīga franču būtne, un nu jāizlemj, ko ar savu dzīvi darīt tālāk. Lai arī filma nav tiešā veidā saistīta ar ceļošanu, atklāsmes un jautājumi, kas piemeklē galveno varoni ļoti līdzinās tām, kas piemeklē daudzus ceļotājus. Bonusā burvīgi Francijas dienvidu skati. Iesaku skatīties ar kārtīgu sarkanvīna glāzi rokās.

Savvaļā /Into the Wild/ (2007)

Pēc augstskolas absolvēšanas Kristofers pamet savu ierasto, vecāku labi nodrošināto ikdienu un ar stopiem dodas uz Aļasku. Viņa mērķis ir aizbēgt no mantkārīgās sabiedrības – Aļaskas mežos viņš cer piedzīvot īstu, tīru, patiesu dzīvi. Un pie viena, protams, arī atrast pašam sevi. Filma ir balstīta uz reāliem notikumiem, ko savā grāmatā apraksta amerikāņu rakstnieks Džons Krakauers. Tā atstāj spēcīgu pēcgaršu un vilināt vilina doties tur ārā – savvaļā.

Augšup /Up/ (2009)

Šī krāsainā, asprātīgā un aizraujošā “Pixar” studijas radītā pilnmetrāžas multfilma ir par kādu atraitni, kas beidzot piepilda sapni par ceļojumu, ko abi ar sievu bija sapņojuši gadu gadiem. Šis ceļojums izvēršas par neticamu piedzīvojumu. Ticiet man, kad saku, ka multfilmas nav domātas tikai bērniem. Vismaz šī pavisam noteikti patiks arī pieaugušajiem! Kad to skatījos pirmoreiz, pirmās 10 minūtes mani ietekmēja tik ļoti, ka es beidzot saņēmos iegādāties aviobiļetes uz savā mūžā līdz šim ilgāko ceļojumu. Arī man tas izvērtās par neaizmirstamu piedzīvojumu!

Voltera Mitija slepenā dzīve /Secret Life of Walter Mitty/ (2013)

Ārkārtīgi pozitīva un aizkustinoša filma par to, ka sapņi ir tādēļ, lai tos piepildītu. Stāsts par kāda žurnāla darboni, kas visu savu līdzšinējo dzīvi ir vien slepeni sapņojis, bet nav nonācis līdz darīšanai. Taču līdz ar žurnāla likvidāciju vadzis lūst un Volters dodas milzu piedzīvojumā, kas aizved viņu pat uz Islandi un Himalajiem. Bens Stillers ir ne tikai galvenās lomas atveidotājs, bet arī filmas režisors. Filma ir patiess vizuāls baudījums un tai ir brīnišķīgs skaņu celiņš.

Takas /Tracks/ (2013)

Laikā, kad visi sajūsminājās par Oskaram nominēto “Mežoni” ar Rīzu Vizerspūnu, pie manis atnāca cita, manuprāt, vēl spēcīgāka filma par sievieti-kājām gājēju. Arī šis ir patiess stāsts (tie parasti ir tie labākie!) par kādu jaunu austrāļu sievieti, kas 1977. gadā šķērsoja 3000 km Austrālijas tuksneša vien sava suņa un četru kamieļu pavadībā. Filmai ir rāms, poētisks plūdums, taču ļoti spēcīgs ziņojums – par apņēmību, drosmi un izturību.

Everests /Everest/ (2015)

Un noslēgumā viena filma, kas vēl nemaz nav nonākusi uz kino ekrāniem, bet jau paspējusi manī izraisīt milzu interesi. Scenārijs balstīts patiesos notikumos, kas aprakstīti Džona Krakauera grāmatā Into Thin Air (tas pats rakstnieks, kas sarakstījis jau pieminēto “Savvaļā”). Stāsts ir par tūristu-kalnā kāpēju grupu, kas pirms 20 gadiem devās iekarot Everesta virsotni. Ekspedīcijas laikā kāpējus pārsteidza spēcīga sniega vētra, izraisot neatgriezeniskas sekas. Stāsta ekranizācija solās būt iespaidīga – galvenajā lomā Džeiks Gilenhāls, filmēšana notikusi Nepālā un Alpos. Ar nepacietību gaidu septembri!

Varbūt arī Tev ir kāda filma par ceļošanu, ko vari ieteikt? Noteikti pastāsti komentāros!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.