Uz www.jekaba.lv

5 iemesli apceļot Mongoliju

Diāna Krampe, ceļotāja
3 min. lasāmviela

Domājot par nākotnes ceļojumiem, viens no vilinošākajiem galamērķiem man šķiet Mongolija. Lasot par citu ceļotāju pieredzi, rodas iespaids, ka tā patiesi ir vieta, kurā ir viss Īstam Ceļojumam nepieciešamais – komercializācijas vēl neskarta kultūra, prātam neaptveramas dabas bagātības un īpaša gaisotne. Lūk, pieci iemesli, kāpēc Mongolija mani tā vilina.

1. Īstas klejotājciltis

Mongolija ir viena no retajām pasaules valstīm, kur vēl joprojām var sastapt īstas klejotājciltis. Fotogrāfam Hamid Sardar-Afkhami nesen izdevies iemūžināt vienas šādas mongoļu cilts ikdienu izcilās fotogrāfijās. Šīs cilts ciešās attiecības ar staltajiem ziemeļbriežiem šķiet kā no pasakas izceltas. Tikšanās ar kādu no šādām ciltīm patiesi būtu vienreizēja ceļošanas pieredze.

Foto: John Pannell, Flickr.com
Foto: John Pannell, Flickr.com

2. Savvaļas zirgi

Zirgs viennozīmīgi ir Mongolijas nacionālais dzīvnieks. Skaita ziņā to Mongolijā ir pat vairāk nekā cilvēku. Mongoļi pat mēdz teikt: “Vīrs bez zirga ir kā putns bez spārniem.” Zirgi šeit tiek godāti un cienīti. Tie bijuši uzticami sabiedrotie kaujās, ir neaizvietojami ceļā un arī mājas darbos. Vairāk par pieradinātajiem zirgiem mani gan interesē nepieradinātie. Mongolija ir viena no retajām vietām pasaulē, kur joprojām mīt īsti savvaļas zirgi. Tie ir graciozi, spēcīgi, skaisti dzīvnieki, ko būtu patiesa bauda redzēt savām acīm. Šādam kārdinājumam pretī nespēja turēties arī slavenā aktrise Džūlija Robertsa, kas pirms vairākiem gadiem devās uz Mongoliju savvaļas zirgu meklējumos. Ieskatam šajā braucienā tapušās dokumentālās filmas sākums (pārējās sērijas iespējams noskatīties YouTube.com).

3. Transmongolijas dzelceļš

Mongoliju šķērso viens no Transsibīrijas dzelzceļa līnijas atzariem, kas Krieviju savieno ar Ķīnu. Mongolijā sliedes būvētas uz sena tējas karavānu ceļa pamatiem. Lai šķērsotu visu valsti, vajadzīgas divas diennaktis. Pa ceļam aiz loga pazib pilsētas un lauku ciemi, baltas jurtas, savvaļas zirgu ganības, milzu Gobi tuksneša malas… Braukšana ar šo vilcienu esot gluži kā kinofilmas vērošana, tikai filma ir īsta un dzīva, turklāt jebkurā pieturā iespējams izkāpt un pievienoties filmas darbībai pašam.

Foto: Chris Feser, Flickr.com
Foto: Chris Feser, Flickr.com

4. Gobi tuksnesis

Leģendām apvīts, dinozauru piepēdots, ar dziedošām smilšu kāpām apsegts – tāds ir Gobi tuksnesis. Tas ir pasaulē piektais lielākais tuksnesis un slēpj sevī iespaidīgu dabas dažādību: kalnus, klintis un ieplakas. Tā apmeklējums neizbēgami saistīts ar vēl vienu piedzīvojumu – nakšņošanu baltā mongoļu gerā jeb jurtā. Vienīgais šķērslis miegam varētu būt vēlme bezgalīgi ilgi lūkoties skaidrajās, zvaigžņu piebirušajās debesīs.

Mongolija_3-2

5. Virstoņa dziedāšana

Viena no mongoļu tradicionālās kultūras sastāvdaļām ir virstoņu dziedāšana (dēvēta arī par “kakla dziedāšanu”), kurā viens cilvēks vienlaikus dzied vairākas notis. Dziedāšana šādā balsī bija (un joprojām ir) viens no ganu iecienītiem izklaides veidiem, lai īsinātu laiku, pieskatot lopus. Šajā dziedāšanas manierē ir kaut kas pārcilvēcīgs, mazliet biedējošs, taču vienlaikus arī intriģējošs. Būtu aizraujoši ko tādu dzirdēt klātienē.

Arī gribi uz Mongoliju? Apskati Jēkaba Ceļojumu piedāvājumu šeit!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.