Uz www.jekaba.lv

10 nevainīgi žesti, kas noteikti izjauks biznesa tikšanos ar ārzemniekiem

Jēkaba Ceļojumi
4 min. lasāmviela

Ielaušanās eksporta tirgos un ārvalstu sadarbības partneru meklējumi jau tā nav vienkāršs process, bet pieliec tam klāt vēl darījumu etiķetes īpatnības dažādās valstīs un visa padarīšana draud kļūt jau pavisam sarežģīta. Šie desmit piemēri no visas plašās pasaules to lieliski apstiprina. Tādēļ – ja drīzumā plānots darījuma brauciens vai komandējums uz kādu zemi, kas pagaidām ir tikai potenciālo sadarbības valstu sarakstā, aiztaupi sev neērtas situācijas un laicīgi izpēti, ko nedrīksti tur darīt biznesa tikšanās laikā!

1. Pulkstenis dāvanā ķīnietim

Ķīnā ir pieņemts uz darījuma tikšanos ierasties ar kādu simbolisku dāvanu, taču, pieklājības normu vadīts, partneris to, visticamāk, nepieņems uzreiz. Pirms dāvana tiek akceptēta, pilnīgi normāli ir saņemt trīs atteikumus, tādēļ ir svarīgi būt uzstājīgam. Līdzīgi jārīkojas, ja dāvana tiek piedāvāta tev – trīsreiz atsaki un tikai tad to pieņem. Nekādā gadījumā nedāvini ķīniešu partneriem pulksteni vai ziedus un neizmanto baltu, melnu vai zilu iesaiņojamo papīru, jo ķīniešiem šīs lietas saistās ar nāvi un bērēm.

Foto: Fabrizio Russo, Flickr.com
Foto: Fabrizio Russo, Flickr.com

2. Pieraksti uz japāņa vizītkartes

Kamēr Eiropā papīra vizītkartes jau labu laiku zaudējušas savu aktualitāti, Japānā tās joprojām ir neatņemama darījumu tikšanās rituāla sastāvdaļa. Japāņi pret vizītkartēm izturas ar lielu cieņu un bijību – mazās papīra kartītes partneriem tiek pasniegtas ar abām plaukstām. Tieši šādā veidā tās arī jāsaņem. Tālākās tikšanās laikā ap saņemtajām vizītkartēm nekādā gadījumā nedrīkst nervozi knibināties, slidināt tās pa galdu vai uz tām ko pierakstīt. Visas šīs darbības tiks uzskatītas par necieņas izrādīšanu pret vizītkartes īpašnieku.

 3. Izvairīšanās no pieskārieniem Brazīlijā

Brazīļi ir ļoti atvērta un ekstraverta tauta, kam svarīga ne tikai verbālā saziņa, bet arī ķermeņa valoda. Latviešiem, kas pieraduši pie salīdzinoši atturīgas ikdienas komunikācijas, var rasties grūtības sadzīvot ar brazīļu ielaušanos viņu personīgajā telpā. Taču iedzimto kautrību nāksies pārvarēt, jo pieskārieni un mazas fiziskās distances ievērošana tiek uzskatīti par uzticības un saprašanās zīmi, bez kā nav iedomājamas ne tikai privātās, bet arī darījumu attiecības.

Foto: Andrés García, Flickr.com
Foto: Andrés García, Flickr.com

4. Aizrādījums par termiņu neievērošanu spānietim

Strādājot ar spāņiem, vienmēr ir vērts atcerēties, ka šajā siestas kultūrā termiņi tiek uzskatīti par rekomendāciju, nevis akmenī cirstu nepieciešamību. Dusmoties par tikšanās kavēšanu vai piegādes termiņa neievērošanu ir pilnīgi lieki, tā spāņus var tikai aizvainot. Daudz prātīgāk kavēšanos ir jau laikus paredzēt un iestrādāt laika grafikā.

5. Beļģa buču atraidījums

Bučas jeb precīzāk – “gaisa bučas”, kad saskaras tikai vaigi – Beļģijā ir neatņemama satikšanās un atvadu rituālu sastāvdaļa ne tikai starp draugiem vai tuviniekiem, bet arī biznesa pasaulē, neatkarīgi no darījumu partneru dzimuma. Iespējams, šis rituāls tiks aiztaupīts pašā pirmajā tikšanās reizē, taču noteikti tiks īstenots jau nākamajā. Noteikti ir jāievēro arī pareizā secība – pirmā buča tiek dota uz labā vaiga, tad uz kreisā un tad atkal uz labā.

6. Augstākstāvoša japāņa uzrunāšana vārdā

Japāņu kultūra joprojām balstās ļoti stingrā hierarhiskā kārtībā. Vadošais motīvs: pret visiem jāizturas ar cieņu, bet pret augstāk stāvošajiem – ar pazemību. Viena no izpausmēm ir dažādie veidi, kā uzrunāt apkārtējos, atkarībā no tā, uz kura hierarhijas pakāpiena tie atrodas. Piemēram, uzrunājot bērnu, viņa vārda galā tiek izmantota galotne “čan”; uzrunājot kolēģi vai brāli – “san”. Bet, vēršoties pie kādas augstākstāvošas personas, piemēram, priekšnieka, cilvēka vārds netiek pieminēts vispār, tā vietā ir pieņemts teikt “priekšnieka kungs”.

7. Atteikšanās no tējas Ēģiptē

Lai arī ko tu darītu Ēģiptē, nekad neatsakies no tējas vai kafijas, ko tev piedāvā. Pat tad, ja neesi izslāpis vai nedzer ne vienu, ne otru, pieņem tos un vienkārši atstāj uz galda. Atteikšanās no pasniegtā dzēriena ēģiptiešiem nozīmē klajas necieņas izrādīšanu namatēvam un tā noteikti neveicinās labu darījumu attiecību nodibināšanu.

Foto: Laurel Fan, Flickr.com
Foto: Laurel Fan, Flickr.com

8. Darījumu apspriešana pie pusdienu galda Bolīvijā

Bolīvieši uzskata, ka pie ēdiena galda ir laiks sarunām par ģimeni, nevis biznesu. Ja darījumu partneris uzaicina tevi kopīgās pusdienās vai vakariņās, uzturi sarunas par vieglām tēmām un darbam pievērsies tikai tad, ja bolīvietis pirmais izrāda par to interesi.

 9. “Nē” pateikšana indietim

Indieši ir pasaulslaveni ar savu pārspīlēto pieklājību. Bieži vien rietumniekus indiešu nespēja pateikt “ne jā, ne nē, ne melns, ne balts” noved līdz nervozai baltkvēlei. Taču tie nav tikai indiešu taksisti un viesnīcnieki, kas sarunās izvairās no tiešas konfrontācijas, bet arī uzņēmēji un lielu firmu vadītāji. Ja vēlies izturēties cieņpilni, vārda “nē” vietā lieto “redzēsim”, “varam mēģināt” un “varbūt”.

10. Roku salikšana bikšu kabatās Krievijā

Likt rokas kabatās ir ērti, taču šis žests korporatīvajā pasaulē tiek uztverts ļoti neviennozīmīgi. Īpaši ar to vajadzētu uzmanīties Krievijā, kur karstasinīgie biznesmeņi to var uztvert kā ļoti tiešu necienīgas attieksmes demonstrāciju.

Foto: Mike Schmid, Flickr.com
Foto: Mike Schmid, Flickr.com

 

Dodies komandējumā uz ārzemēm? Mūsu pieredzējušie konsultanti tavam braucienam sarūpēs labākos nosacījumus

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.