Uz www.jekaba.lv

10 iemesli ceļot kopā ar mazu bērnu

Zaiga Runce, ceļotāja
4 min. lasāmviela

Vai bērna piedzimšana nozīmē miera mešanu ceļošanai? Nebūt ne! Ir simtiem iemeslu ceļot kopā ar bērnu. Lūk, manuprāt, desmit svarīgākie.

1. KVALITATĪVA KOPĀ BŪŠANA

Ceļojot kopā pavadītais laiks ir kvalitatīvāks, līdz ar to arī vērtīgāks. Nav jādomā par darbu, ēst gatavošanu, mājas tīrīšanu un tamlīdzīgām ikdienas rūpēm, tādēļ ir vairāk laika, kad pievērst nedalītu uzmanību bērnam, un viņš to noteikti novērtēs.

2. IESPĒJA LABĀK IEPAZĪTIES

Saka, ja gribi iepazīt otru cilvēku, dodies ar viņu ceļojumā. Līdzīgi ir ar bērnu. Ikdienas steigā ne vienmēr ir laiks pamanīt visas jaunākās pārmaiņas, kas notikušas ar mazo. Ceļojumā viens otru var iepazīt labāk – gan vecāki bērnu, gan bērns savus vecākus.

3. POZITĪVA IETEKME UZ ATTĪSTĪBU

Ir zinātniski pierādīts, ka ceļošana padara bērnus gudrākus, tā pozitīvi ietekmē bērna smadzeņu attīstību, atver prātu uz mācīšanos. Nav jāceļo nekur tālu, pietiek vien nedaudz pamainīt ikdienas vidi, piemēram, pastaigāties pa mežu, aiziet kopā uz muzeju vai aizbraukt uz pludmali. Ir pierādīts arī tas, ka kopīgas pastaigas dabā nomierina ķermeni, pazemina asinsspiedienu, stresa hormonu līmeni un pat holesterīnu, tāpēc tās ir vērtīgas arī vecākiem un vecvecākiem.

4. JAUNU PRASMJU APGŪŠANA

Mainīgā, svešā vide un laiks kopā ar vecākiem veicina bērna prasmju attīstību. Pēc katra ceļojuma novērojam savā dēlā attīstības lēcienu. Pēc pirmā ceļojuma pa Itāliju viņš ļoti aktīvi sāka velties. Pēc brauciena pa Spāniju un Portugāli viņš ļoti daudz sāka staigāt pats. Ja pirms tam, kad gājām pastaigāties, viņš ik pa brīdim prasījās, lai viņu nes opā, tad ceļojuma laikā viņā uzplauka vēlme visur tikt pašam, arī pa ļoti stāvām ielām un klintīm.

5. REDZES LOKA PAPLAŠINĀŠANA

Ceļojot bērnos padziļinās izpratne par cilvēkiem, kas palielina empātiju un veicina spēju veidot sociālo saikni. Sveša kultūra, sveša valoda, citas skaņas, smaržas, garšas – tas viss paplašina redzesloku gan vecākiem, gan bērnam.

6. ZEMAS IZMAKSAS

Izmaksu ziņā ceļot divatā vai trijatā ar mazu bērnu nav lielas starpības – ceļojuma izmaksas bērns pārāk neietekmē. Līdz divu gadu vecumam lidojums ir par salīdzinoši zemu maksu. Šī iemesla dēļ pirms mūsu dēla divu gadu jubilejas centāmies izplānot maksimāli daudz ceļojumu. Tāpat restorānos mēs vienmēr ņemam porcijas tikai sev, bet Alberts ēd no tā, kas mūsu šķīvjos. Veselu porciju viņš vēl nevar pievārēt. Tāpat muzejos un dažādās izklaides vietās parasti bērniem ieeja ir bezmaksas.

7. VIEGLĀKA KOMUNIKĀCIJA AR VIETĒJIEM

Ar mazu bērnu vieglāk komunicēt ar vietējiem. Viņš ir kā magnēts, kas pievilina vietējos; kā ledlauzis, kas iznīcina vēsumu un izvilina no apkārtējiem smaidus. Dažreiz gadās, ka kafejnīcas darbinieki labprāt uzņemas izklaidēja lomu Albertam, lai mēs varētu mierīgi paēst. Tā bija gan Irānā, gan Itālijā. Gandrīz visās lidostās, kur esam bijuši, ar mazo tikām palaisti pirmie, atstājot aiz sevis rindas uz drošības kontrolēm.

8. JAUNS SKATA PUNKTS

Ar mazu bērnu var ieraudzīt lietas, detaļas, kam citkārt pat nepievērstu uzmanību. Bērnam ir pavisam cits skata punkts – zemāks par mūsējo. Bērns arī grib visu kārtīgāk izpētīt, apskatīt, aptaustīt. Ja pirms tam, ceļojot divatā, vairāk uztvēru kopējo ainu, tad tagad kopā ar Albertu gribas vairāk pievērsties detaļām – vienalga, vai tie būtu sīki durvju roktura rotājumi vai smalki gliemežvāki pludmalē, to visu mēs izpētām kopā.

9. FOTO ATMIŅĀM

Skaistākās bildes un spilgtākās atmiņas mums parasti ir tieši no ceļojumiem. Ceļojot fotoaparāts visu laiku ir rokas stiepiena attālumā, un līdz ar to var iemūžināt visus bērna smaidīgākos mirkļus.

10. VAIRĀK PRIEKA

Laimīgs bērns – laimīgi vecāki. Ceļojumā parasti atļaujamies būt atvērtāki piedzīvojumiem nekā ikdienā. Kopā ar bērnu var piedzīvot vēl vairāk prieka – atcerēties savu bērnību un vienkārši ļauties. Vai gan es viena pati atļautos šūpoties bērnu šūpolēs? Spēlētos smiltīs un celtu smilšu pilis pludmalē? Vai apgultos ciema ielas vidū un skatītos mākoņos? Mani noturētu par traku, bet kopā ar Albertu tam visam ir pavisam cita jēga… 

 

Vēlies doties ceļojumā kopā ar bērnu? Jēkaba Ceļojumiem ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.