Uz www.jekaba.lv

10 iemesli aizbraukt uz Nikaragvu: 2. daļa

Zaiga Runce, ceļotāja
6 min. lasāmviela

Turpinām sarakstu ar lietām un vietām, kas mūs Nikaragvā iedvesmoja visvairāk (pirmo raksta daļu lasi šeit).

6. Baltie ciemi

Baltie ciemi (pueblos blancos) sākotnēji tika celti no gaišas, vulkāniskas tufas, tādēļ agrāk tie starp koši zaļajām lopu ganībām un džungļiem mirdzējuši žilbinoši balti. Viens no tiem, Catarina, ir slavens ar savu skatu laukumu un stādu audzētavām. Blakus esošais ciems San Juan de Oriente, kas praktiski saaudzis ar Katarinu, savukārt, ir svarīgākais keramikas centrs Nikaragvā.

Savukārt Masatepe tiek dēvēta par pīto mēbeļu galvaspilsētu. Ciema bijušajā dzelzceļa stacijā tagad atrodas mēbeļu tirgus. Tur esot labākā pīto mēbeļu izvēle visa valstī.

Pa kādai baltai mājai Masatepe tiešām var redzēt, taču interesantāki šķita vienkāršie, get ļoti glītie kokgriezumi durvju ailes augšdaļā.

Nindiri ciems līdzīgs daudziem citiem Nikaragvā – mazas, krāsainas mājiņas, strīpainas vadu debesis, upīte ielas malā, kas veidojusies no iedzīvotāju trauku un veļas samazgām.

Galvenais iemesls, kāpēc vērts braukt uz Nindiri, ir skatu punktsBajadero de Guadalupe, no kura var redzēt gan Masajas lagūnu un Masajas vulkānu, gan lavas laukus.

Caur milzīgajiem lavas laukiem ved taka. Noteikti pastaigājiet tur!

Sirreāla sajūta, staigājot pa melno, sacietējušo lavu, zinot, kā tā tur nokļuvusi. Iespējams, kaut kur zem tās ir mājas un cilvēki, kas nepaspēja izglābties, kad lava sāka plūst no netālu esošā Masajas vulkāna.

 

7. Masaja

Masajas pilsēta vispirms saistās ar Masajas mākslas un rokdarbu tirgu. Taču, ja godīgi, tas sagādāja lielu vilšanos. Varbūt tas ir krīzes iespaidā, bet tirgus likās pustukšs, pliekans un neiedvesmojošs.

Masajas promenāde ir neliela gājēju ieliņa mīlīgā parkā. No tās un arī blakus esošā skatu laukuma paveras skats uz Masajas ezeru un kūpošo Masajas vulkānu otrā ezera pusē. 

Masajas nomalē, blakus šosejai, atrodas Koijotepes cietoksnis (Fortaleza El Coyotepe). Ja interesē vesture un patīk skaisti skati, tad tā ir īstā vieta, kur doties.

Vēl Masajā apmeklēšanas vērta ir kafejnīca Maria Teresa. Iesaku nodaudīt vietējo saldo ēdienu – trīs pienus (tres leches) vai četrus pienus (cuatro leches). Ja garšo kondensētais piens, būsiet sajūsmā!

 

8. Masajas vulkāns

Masajas vulkāns ir viens no septiņiem aktīvajiem Nikaragvas vulkāniem, tā augstums 635 m vjl. Tas, ko dēvē par Masajas vulkānu, patiesībā ir divi vulkāni ar pieciem krāteriem. Pēdējais lielākais izvirdums bija 2008. gadā, bet 2001. gada izvirduma laikā sakarsētie akmeņi uzšāvušies pat 500 metru augstumā.

No aktīvā Santiago krātera nepārtraukti nāk sēra gazes, un tajā iespējams redzēt lavu. Senais vulkāna krāteris El Ventarron ir ar milzīgu diametru, tajā ietilpst Masajas pilsēta, Masajas ezers, kā arī citas pilsētas un ciemi. Masajas vulkāns biedējis gan vietējos, gan spāņu konkistadorus. Spāņi to nosaukuši par Elles muti un 16. gs. krātera malā uzstādījuši krustu, lai izdzītu velnu.

Pats labākais laiks, kad apmeklēt Masajas vulkānu, manuprāt, ir īsi pirms saulrieta. Tad iespējams redzēt gan tuksnešaino ainavu pie vulkāna, gan Elles muti visā tās krāšņumā.

 

 

Pats iespaidīgākais, pārsteidzošākais un arī biedējošākais bija ieskatīšanās vulkānā. Tā ir fantastiska pieredze – redzēt, kā krāterī burbuļo sarkana, karsta lava, bet no krātera ceļas melni, kodīgi dūmi. Nebija grūti iztēloties spāņu bailes no Elles mutes.

 

9. Mombačo vulkāna dabas rezervāts

Mombačo vulkāns ir viens no populārākajiem vulkāniem Nikaragvā tā mistisko mākoņu mežu dēļ, kas klāj gandrīz visu vulkānu. Mombačo vulkānam ir četri krāteri, pēdējais izvirdums bijis 1570. gadā, bet no tā joprojām iztvaiko gāzes, tāpēc guļošs tas nav. Mēs visu laiku domājām, ka ap vulkāna virsotni ir mākoņi, bet patiesībā tās ir gāzes no vulkāna.

Galvenais iemesls, kādēļ cilvēki dodas uz Mombačo dabas rezervātu, ir bagātīgā flora un fauna. To iespējams apmeklēt, izejot kādu no trim dabas takām. 1,5 km garā Krātera taka ir vienīgā, pa kuru var doties ar bērniem un bez sertificēta parka gida. Taka ved apkārt vienam no Mombačo krāteriem. Tas gan pamatīgi aizaudzis, tikai pāris vietās varēja redzēt, ka dziļums ir gana iespaidīgs.

Otrā krātera pusē taka aizveda līdz skatu platformai, no kuras varēja redzēt gan Granadu, gan 365 isletas, kas radušās Mombačo vulkāna izvirduma laikā, gan Masajas vulkāna dabas parku ar Masajas kūpošo vulkānu un Masajas lagūnu.

Vienīgais, kas mākoņu mežā pietrūka, bija mākoņi. Mums gribējās biezu miglu vai mākoņus, tādu mistisku sajūtu, bet tā vietā izbaudījām retus saules starus, kas izlīda cauri biezoknim.

 

10. Klusais okeāns

San Juan del Sur ir populārākais pludmales galamērķis Nikaragvā, to parasti izvēlas iesācēji, kas mācās sērfot. Sērfošanas apmācības cenas, salīdzinot ar citām valstīm, ir ļoti zemas.

Ir vērts doties uz pludmali saulrieta laikā, tas ir maģisks laiks. Gan tūristi, gan vietējie pulcējas pludmales kafejnīcās vai vienkārši apsēžas uz sedziņas smiltīs un vēro saules rietu. Bērni un jaunieši pa to laiku spēlē futbolu.

Ciems slavens ar to, ka kalnā uzslieta Jēzus figūra (Cristo de la Misericordia), kas ir viena no desmit lielākajām pasaulē.

Pakāpjoties vienu taku augstāk, nonācām pie 18. gs. cietokšņa, no kura gan nekas daudz nebija palicis pāri, toties skati uz okeānu bija fantastiski. Tur okeāna piekrastes ainava ļoti atgādināja Portugāli, uz brīdi pat aizmirsās, ka esam citā pasaules malā, nevis Eiropā.

Ja esat San Juan del Sur, nepalaidiet garām zivju tirgu. Šajā tirgū ir vairākas būdiņas, kurās tiek tirgoti paši svaigākie jūras produkti – dažādas zivis, gliemeži, astoņkāji. Izmantojiet iespēju piesēst un uz vietas apēst garšīgu, svaigu seviči.

 

Bonusā: kafijas reģions

Nikaragva ir 12. lielākā kafijas audzēšanas valsts pasaulē, un 90% tās saražoto kafijas pupiņu tiek eksportēti. Nikaragvas kafija tiek audzēta klanos 1100-1600 metru augstumā, un ir trīs galvenie kafijas audzēšanas reģioni – Jinotega, Matagalpa un Segovia. Mēs apmeklējām Matagalpa un Jinotega reģionus pašā labākajā brīdī – kafijas novākšanas laikā, kas ilgst no oktobra līdz martam.

Pabraukājot pa reģionu, redzējām, kur aug Nikaragvas kafija, kur un kas to novāc. Redzējām arī, kādās vienkāršās koka būdiņās dzīvo kafijas biznesa zemākais – darba ļaužu – slānis. Latvijā tie būtu tādi kārtīgi malkas šķūņi, bet tur tās ir mājas visai ģimenai ar maziem lodziņiem bez stikla, kam priekšā vien aizbīdāms koka slēģis.

Ja esiet Matagalpā, uzkāpiet El Cerro Apante, kas ir viena no augstākajām vietām Matagalpas apkārtnē. Apantes kalns atrodas dabas rezervātā, uz tā virsotni ved vismaz trīs dažādas takas. Krustu taka ved cauri kafijas plantācijām, tādējādi kafijas kokus var redzēt pavisam tuvu.

Pēdējais takas posms ir 200 pakāpieni stāvā kalnā līdz Lielajam krustam, kuru var redzēt no jebkuras vietas pilsētā. Uz skatu platformas visa Matagalpa un apkārtējie kalni ir burtiski pie kājām.

 Vēlies iepazīt Centrālameriku? “Jēkaba Ceļojumiem” ir lieliski piedāvājumi!

Uzzini par jaunumiem pirmais!
Saņem Jēkaba Ceļojumu bloga jaunumus savā e-pastā.